MenuBrexit: Supermarketom brakuje towaru. Handlowcy wzywają rząd do działania

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Supermarketom brakuje towaru. Handlowcy wzywają rząd do działania

Główne supermarkety w Wielkiej Brytanii ostrzegły rząd, że potrzebna jest „pilna interwencja”, aby zapobiec dalszym zakłóceniom w dostawach żywności.

W Irlandii Północnej występuje niedobór niektórych produktów, ponieważ sprzedawcy detaliczni borykają się z ustaleniami dotyczącymi importu produktów spożywczych z Wielkiej Brytanii po brexicie. Dyrektorzy generalni Tesco, Sainsbury's, Asda, Islandiu, Co-Opa oraz Marks & Spencer napisali do ministra rządu Michaela Gove'a. Powiedzieli, że jeśli w kwietniu zostaną wprowadzone kolejne nowe wymagania certyfikacyjne, system stanie się „niewykonalny”.

Rząd powiedział, że powołano już nowy zespół, który będzie współpracował z supermarketami, przemysłem spożywczym i organem wykonawczym Irlandii Północnej, aby opracować sposoby usprawnienia przepływu towarów. Oznacza to, że produkty spożywcze przywożone do NI z Wielkiej Brytanii muszą być certyfikowane zawodowo i podlegają nowym kontrolom i kontrolom w portach.

Trzymiesięczny „okres karencji” oznacza, że ​​supermarkety obecnie nie muszą spełniać wszystkich zwykłych wymogów certyfikacji UE. Jednak przepływ produktów spożywczych z Wielkiej Brytanii do NI napotkał zakłócenia. Firma M&S tymczasowo ograniczyła asortyment produktów spożywczych, a Sainsbury's kupuje produkty marki Spar od hurtownika NI. W swoim liście dyrektorzy supermarketów powiedzieli, że jeśli okres karencji wygaśnie bez długoterminowego rozwiązania, problemy się pogorszą. (Źródło: bbc.com')

Powrót na górę