MenuBrexit: Firmy ostrzegają - nowe przepisy handlowe, nowe problemy

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Firmy ostrzegają - nowe przepisy handlowe, nowe problemy

Według firm nowe przepisy graniczne wprowadzone w zeszłym tygodniu już stwarzają problemy eksporterom i handlowcom. W piątek Marks & Spencer jako ostatnia firma ostrzegła przed obciążeniem administracyjnym i wzrostem kosztów eksportu do niektórych krajów. Firma kurierska DPD zawiesiła już niektóre usługi i pojawiły się ostrzeżenia ze strony eksporterów owoców morza.

Jedna z organizacji zajmujących się eksportem powiedziała BBC, że wśród jej członków istnieje „narastający problem i poczucie niepokoju”. Shane Brennan, dyrektor naczelny Cold Chain Federation, która reprezentuje firmy zajmujące się transportem chłodniczym i magazynowaniem, powiedział, że pojawiające się problemy pojawiły się, mimo że natężenie ruchu transgranicznego jest nadal dość niskie. „Przepływy handlowe wciąż stanowią tylko około 50% tego, czego byśmy się spodziewali, ale nawet na tych poziomach obserwujemy poziomy zamieszania i opóźnień” - powiedział w wywiadzie dla programu BBC Today. „Wydaje się, że budujemy do dość znaczących potencjalnych zakłóceń”.

M&S powiedział, że nowe porozumienia handlowe powodują „bardzo złożone procesy administracyjne”. Obciążenie biurokratyczne, wraz z potencjalnymi cłami na niektóre towary eksportowe, "znacząco wpłynie na nasze przedsiębiorstwa" w Irlandii, Czechach i Francji, powiedział detalista.  Sprzedawca dodał, że umowa o wolnym handlu z UE nie oznaczałaby dodatkowych ceł na jego główną sprzedaż w Wielkiej Brytanii.

Sekretarz transportu Grant Shapps powiedział, że nadal współpracuje z firmami, aby zapewnić płynne przejście do nowych uzgodnień handlowych. Dodał, że szacuje się, że tylko około 1% ciężarówek pojawiło się w portach bez odpowiednich dokumentów.

W dniu 24 grudnia Wielka Brytania podpisała umowę handlową z Unią Europejską (UE), która została zapowiedziana jako zachowanie dostępu do jednolitego rynku z zerową taryfą i zerowymi kontyngentami. Jednak główni detaliści, którzy wykorzystują Wielką Brytanię jako centrum dystrybucji dla europejskich przedsiębiorstw, mogą napotkać ewentualne cła, jeśli będą ponownie eksportować towary do UE.  Brytyjskie Konsorcjum Detaliczne (BRC), które reprezentuje ponad 170 głównych detalistów, pracuje z członkami nad opcjami krótkoterminowymi i poszukuje dialogu z rządem i UE na temat długoterminowych rozwiązań w celu złagodzenia skutków nowych taryf. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę