MenuBrexit: Zaczynają obowiązywać nowe ustalenia handlowe z UE

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Zaczynają obowiązywać nowe ustalenia handlowe z UE

Umowa handlowa między Wielką Brytanią a UE zaczyna obowiązywać w czwartek o godzinie 23:00 GMT. Parlament w zdecydowanej większości poparł porozumienie w szybkim procesie w środę, po osiągnięciu porozumienia przez obie strony w Wigilię Bożego Narodzenia.

Wielka Brytania opuszcza jednolity rynek UE i unię celną, ale umowa kończy możliwość cła na towary. Premier Boris Johnson podziękował posłom i powiedział: „Los tego wielkiego kraju spoczywa teraz mocno w naszych rękach”. Jednak przeciwnicy twierdzą, że sytuacja w tym kraju będzie nadal gorsza niż w UE.

Brexit miał miejsce 31 stycznia, ale Wielka Brytania do tej pory przestrzegała brukselskich zasad handlowych. Umowa - zawarta tuż przed wyznaczonym terminem - określa nową relację biznesową i związaną z bezpieczeństwem po zerwaniu tych więzi. Jest to cztery i pół roku po tym, jak Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem UE w referendum.

Umowa Brexitu została uzgodniona na kilka dni przed terminem. Oznacza to, że Wielka Brytania i UE mogą kontynuować handel bez nakładania dodatkowych podatków na towary. Co trwało tak długo? Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem UE w 2016 r., ale przywódcy mieli czas do końca 2020 r., aby wypracować umowę handlową.

Przed nami duże zmiany. Chociaż jest to umowa handlowa, która została uzgodniona, nastąpią również zmiany w sposobie podróżowania ludzi między UE a Wielką Brytanią oraz w sposobie ich życia i pracy.

Ustawa UE (przyszłe stosunki), wprowadzająca umowę handlową do prawa Wielkiej Brytanii, została poparta w pierwszym etapie parlamentarnym w Izbie Gmin stosunkiem głosów 521 do 73 w środę, po odwołaniu Parlamentu z przerwy świątecznej. Izba Lordów przeszła później w trzecim czytaniu - na ostatnim etapie - bez głosowania, a królowa - która spędza okres świąteczny w zamku Windsor zamiast Sandringham z powodu pandemii koronawirusa - wydała ostateczną zgodę, Królewską Zgodę.

W wywiadzie dla Laury Kuenssberg z BBC premier powiedziała, że ​​umowa pozwoli Wielkiej Brytanii „iść własną drogą, ale także mieć wolny handel” z UE. Większość posłów Partii Pracy głosowała za, po tym, jak lider  Keir Starmer powiedział, że „cienki układ był lepszy niż brak porozumienia”. Ale wszystkie inne partie opozycyjne, w tym SNP, Lib Dems, Plaid Cymru i wszystkie partie Irlandii Północnej, które zasiadają w Westminster, sprzeciwiły się ustawie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę wcześniej w środę w Brukseli.

Wejdzie w życie w czwartek o godzinie 23:00, ale chociaż Parlament Europejski rozpoczął analizę 1246-stronicowego dokumentu, nie będzie miał szansy na jego formalną ratyfikację dopiero na początku nowego roku. Umowa zyskała jednak jednomyślne poparcie ambasadorów z 27 krajów, a państwa członkowskie wyraziły we wtorek pisemną zgodę. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę