MenuBrexit: Jakie produkty będą droższe i o ile?

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Jakie produkty będą droższe i o ile?

Dla większości osób mieszkających w Wielkiej Brytanii wpływ przejścia na brexit zostanie po raz pierwszy zauważony, gdy pójdą do supermarketu, aby zaopatrzyć się w żywność i napoje po świątecznej przerwie.

Wielka Brytania importuje około 45 procent swojej żywności, z czego 26 procent pochodzi z UE, a pozostała część z reszty świata. Import europejski pochodzi głównie z Holandii (14 proc. Łącznej wartości towarów unijnych), Niemiec (11 proc.), Irlandii (10 proc.) I Francji (10 proc.). To sprawia, że jest ona narażona na zakłócenia w przepływie ruchu z kontynentu. Ponadto, rząd przyznaje, że trzeba się liczyć z dodatkową biurokracją wynikającą z brexitu, w tym ponad 200 mln dodatkowych zgłoszeń celnych rocznie.

Jeśli żadna umowa o wolnym handlu nie zostanie osiągnięta i ratyfikowana do 31 grudnia, na żywność i napoje importowane z kontynentu zostaną nałożone średnio 18% cła, a sprzedawcy detaliczni prawdopodobnie przerzucą część, jeśli nie całość tych dodatkowych kosztów na konsumentów. 18-procentowy wzrost cen produktów stanowiących około jednej czwartej typowego koszyka zakupowego spowodowałby wzrost średnich tygodniowych wydatków w Wielkiej Brytanii 45 funtów na żywność i napoje o około 2 funty. Jednocześnie brak umowy oznaczałby dodatkowe koszty wynoszące średnio 23% w przypadku sprzedaży do UE, co zmniejszyłoby konkurencyjność brytyjskich eksporterów żywności i napojów i pochłonęło ich zyski.

Szef ds. Handlu międzynarodowego Federacji ds. Żywności i Napojów, Dominic Goudie, opisał wynik braku umowy jako „katastrofalny” dla brytyjskich łańcuchów dostaw i powiedział, że jest „wysoce prawdopodobne”, że jakiekolwiek dodatkowe obciążenia finansowe będą musiały zostać przeniesione na konsumentów. Ale nawet jeśli Boris Johnson zawrze umowę z Brukselą, importerów i eksporterów nadal będzie spore obciążenie finansowe z powodu dodatkowej biurokracji, w tym zgłoszeń celnych, świadectw zdrowia i kontroli reguł pochodzenia. Samo to, jeśli zostanie przeniesione na klientów, może spowodować wzrost cen o 3 procent. Jakikolwiek wzrost cen żywności dotknie najbiedniejszych, ponieważ zakupy żywności stanowią największą część ich wydatków.

A z umową lub bez umowy, spodziewane są opóźnienia w kluczowych portach, takich jak Dover i Folkestone. Rząd sugeruje, że ruch przez cieśniny może zostać zmniejszony do 60-80 procent. Ponadto, wszelkie opóźnienia mogą zagrozić przesyłkom łatwo psujących się towarów, takich jak owoce morza i sałatki. Istnieją również obawy, że część przewoźników z siedzibą w UE będzie zniechęcona dodatkowymi tarciami związanymi z podróżowaniem do Wielkiej Brytanii, co zmniejszy całkowitą ilość produktów przybywających z Europy.

Chociaż nikt nie spodziewa się ogólnego niedoboru żywności, możliwe jest, że niektóre produkty będą trudniejsze do znalezienia. Wielka Brytania polega na europejskim handlu większością cebuli, grzybów, pomidorów i sałatek, a także krytyczną porcją wielu innych warzyw i owoców. Tymczasem brak rozwiązania problemów związanych z produktami ekologicznymi może oznaczać zamrożenie dostawców z Wielkiej Brytanii z rynków UE i Irlandii Północnej.

 Goudie powiedział, że opóźnienia są „nieuniknione” i ostrzegł, że zapasy produktów w Wielkiej Brytanii są obecnie niskie w wyniku wybuchu koronawirusa. „Podczas gdy nasza branża wykazała się niezwykłą odpornością podczas pandemii Covid-19, wiele firm wykorzystało zapasy, które zostały zbudowane na brexit bez umowy, aby sprostać zwiększonemu popytowi” - powiedział. Pracownicy zostali również przeniesieni, aby odpowiedzieć na kryzys Covid-19, w wyniku czego wiele firm ma mniej dostępnych zasobów, które mogą poświęcić na przygotowanie się do zakończenia okresu przejściowego. Chociaż ściśle współpracujemy z rządem Wielkiej Brytanii, aby zwrócić uwagę na kwestie związane z żywnością i napojami, jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że nawet cienka umowa w sprawie brexitu będzie oznaczać niemożliwe terminy dla brytyjskich producentów, którzy są zależni od wysoce zintegrowanej brytyjsko-unijnej platformy just-in- łańcuchy dostaw czasu”.

FDF wzywa do wprowadzenia okresu amnestii po formalnym przejściu do ustaleń po brexicie w dniu 31 grudnia, aby dać firmom czas na wprowadzenie zmian w obszarach takich jak etykietowanie żywności i nowe wymogi graniczne. „Niezastosowanie się do tego osłabi wybór i wartość dla kupujących w Wielkiej Brytanii” - powiedział Goudie. „Przewidujemy wpływ na dostępność produktów i ceny, ale trudno jest przewidzieć, jak to będzie wyglądać, ponieważ dodatkowe tarcie w handlu prawdopodobnie doprowadzi do nadwyżki i niedostatecznej podaży, co będzie równie szkodliwe dla producentów”.

Niepewność jest największa w Irlandii Północnej, gdzie towary przewożone z kontynentu brytyjskiego podlegają nowym kontrolom celnym i zdrowotnym po przybyciu. Zgodnie z warunkami protokołu z Irlandii Północnej podpisanego przez B. Johnsona w 2019 r. środki te są wymagane w przypadku wszelkich towarów, które mogłyby wjechać do UE przez przekroczenie granicy z Republiką. Rząd Wielkiej Brytanii twierdził, że UE mogłaby wykorzystać protokół do nałożenia skutecznej blokady dostaw żywności na północ i zagroził złamaniem prawa międzynarodowego, aby temu zapobiec. (Źródło: independent.co.uk)

Powrót na górę