MenuBoris Johnson: Istniej duże prawdopodobieństwo, że nie zawrzemy porozumienia handlowego z UE

  • Napisane przez  goniec.com
Boris Johnson: Istniej duże prawdopodobieństwo, że nie zawrzemy porozumienia handlowego z UE

Boris Johnson ostrzegł, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że Wielka Brytania nie zawrze porozumienia handlowego z UE po brexicie. Premier powiedział, że „teraz jest czas”, aby firmy i opinia publiczna przygotowały się na taki wynik - lub „australijskie stosunki”, jak to ujął.

Dochodzi po tym, jak jego środowe spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nie przyniosło przełomu. Premier powiedział, że negocjatorzy będą kontynuować rozmowy, ale jego gabinet zgadza się, że obecna umowa „nie jest odpowiednia dla Wielkiej Brytanii”, ponieważ utrzyma kraj „w pewnym sensie zamkniętym na orbicie UE”.

Powiedział: „Myślę, że musimy być bardzo, bardzo jasne, że teraz istnieje duża możliwość, duża możliwość, że będziemy mieć rozwiązanie, które bardziej przypomina stosunki Australii z UE niż stosunki Kanady z UE”. Porozumienie w stylu australijskim zasadniczo oznacza handel bez umowy o wolnym handlu. 

Wielka Brytania zabiegała o zawarcie umowy o wolnym handlu w stylu kanadyjskim, ale tygodnie intensywnych rozmów między urzędnikami nie pozwoliły pokonać przeszkód w trzech kluczowych obszarach: rządzenie, rybołówstwo i równe szanse. Premier obiecał „pójść o krok dalej”, aby zawrzeć traktat przed 31 grudnia, kiedy kończy się okres przejściowy. Powiedział, że Wielka Brytania była „niewiarygodnie elastyczna” podczas ostatnich rozmów, ale obecna umowa naraziłaby ten kraj na cła i sankcje, gdyby nie przestrzegała nowych przepisów UE. Powiedział: „Naprawdę chcę, żebyście wiedzieli, że bardzo się staraliśmy, aby poczynić postępy w różnych dziedzinach, ale to, co naprawdę utrudniło sprawę, to tylko ostatnie kilka tygodni… ta koncepcja równoważności… utrzymywanie Wielkiej Brytanii w zamknięciu jak mówię, do orbity regulacyjnej UE. „To coś, co pojawiło się niedawno, nie wiemy do końca, dlaczego pojawiło się w ten sposób. I to jest naprawdę rzecz, która znacznie utrudniła sprawę ”.

Dodał: „Wielka Brytania będzie nadal robić wszystko, co w naszej mocy, i jak mówię, jestem gotów porozmawiać z każdym, z naszymi przyjaciółmi i partnerami w UE, kiedy tylko zechcą. W tej chwili muszę państwu szczerze powiedzieć, że traktatu jeszcze nie ma i taki był również mocny pogląd naszego gabinetu.  Ostrzegł, że niezależnie od wyniku rozmów nadejdą zmiany. Powiedział: „Teraz jest czas, aby społeczeństwo i firmy przygotowały się na 1 stycznia, ponieważ wierzcie mi, że i tak nastąpi zmiana. Nastąpi zmiana bez względu na to, czy będzie umowa w stylu kanadyjskim, czy w Australii”. Johnson udał się w środę do Brukseli, aby spotkać się z von der Leyen w ostatniej próbie przełamania impasu. Decyzja co do przyszłości negocjacji zapadnie do końca weekendu. (Źródło: metro.co.uk)

Powrót na górę