MenuBrexit: Tesco gromadzi zapasy żywności w przypadku braku porozumienia

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: Tesco gromadzi zapasy żywności w przypadku braku porozumienia

Największy brytyjski supermarket Tesco twierdzi, że gromadzi zapasy żywności przed potencjalnym fiaskiem rozmów premiera z UE. Pozostawienie bloku bez porozumienia może oznaczać, że kupujący staną w obliczu niedoborów i 3-5% wzrostu cen w styczniu, ostrzegł prezes John Allan.

Dodał agencji prasowej Bloomberg Tesco, że gromadzi zapas nieświeżej żywności, przygotowując się na „najgorszy scenariusz”. Kończy się czas na zawarcie umowy przed 31 grudnia, kiedy Wielka Brytania przestanie przestrzegać przepisów handlowych UE.  „Staramy się, abyśmy zgromadzili jak najwięcej produktów nieżywych w naszych magazynach lub u naszych dostawców” - powiedział Allan. „Jeśli wyjeżdżamy bez umowy, będą obowiązywały taryfy celne, które mogą być dość wysokie na niektóre produkty żywnościowe”. Przewidział, że inflacja żywności wzrośnie od 3% do 5% po Brexicie bez porozumienia i powiedział, że cła na przykład na francuskie sery mogą sięgać nawet 40%.

Ostrzegł również, że mogą występować niedobory świeżej żywności, „szczególnie świeżej żywności o krótkim okresie przydatności do spożycia”.  Ale dodał: „Myślę, że to potrwa tylko przez ograniczony czas, być może miesiąc lub dwa, zanim wrócimy do normalności”. Tesco kieruje również dostawy do portów innych niż Dover, „aby zminimalizować ilość złowienia żywności w tym, co będzie najtrudniejsze” - powiedział.

Obecnie porty takie jak Felixstowe i Southampton borykają się z poważnymi opóźnieniami spowodowanymi wzrostem importu, co prowadzi niektórych do ostrzeżenia, że ​​rosnące koszty transportu mogą zostać przeniesione na konsumentów w Wielkiej Brytanii.  W środę grupa handlowa Logistics UK obwiniała za zakłócenie obawy o brexit bez umowy, a także Covid i świąteczną gorączkę. Podobnie jak inne supermarkety, Tesco odnotowało wzrost zysków podczas pandemii, gdy ludzie spędzali więcej czasu w domu i robili zakupy online. 

 (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę