Logo
 Wydrukuj tę stronę

Brexit: Politycy nie mogą dojść do porozumienia. Brak zgody oznacza duże kłopoty

Brexit: Politycy nie mogą dojść do porozumienia. Brak zgody oznacza duże kłopoty

Wielka Brytania i Unia Europejska starały się w niedzielę zawrzeć umowę handlową, której niepowodzenie prawdopodobnie zakończy się chaosem w handlu, upadkiem rynków i ogromną ceną ekonomiczną do zapłacenia.

Oto niektóre z potencjalnych punktów nacisku wynikających z umowy o zakazie handlu po pięciu latach kryzysu związanego z brexitem.

SZTERLING
Inwestorzy i banki przewidują, że transakcja zostanie ostatecznie zawarta, więc brak transakcji uderzy w funta szterlinga, według głównych inwestorów walutowych. Szokujący wynik referendum 24 czerwca 2016 r. spowodował, że funt spadł o 8% w stosunku do dolara amerykańskiego, co jest największym jednodniowym spadkiem od początku ery swobodnego kursu walutowego w latach 70. To prawie dwukrotność spadku o 4,3% w dniu 16 września 1992 r., Kiedy finansista George Soros „złamał Bank Anglii” po tym, jak jego zakłady przeciwko funtowi przyczyniły się do wyjścia waluty z Europejskiego Mechanizmu Kursowego.

HANDEL
Z dnia na dzień Wielka Brytania straci zerową taryfę i zerowy kontyngent dostęp do europejskiego jednolitego rynku 450 milionów konsumentów. Wielka Brytania nie będzie przestrzegać warunków Światowej Organizacji Handlu (WTO) w handlu z blokiem 27 państw, co w efekcie sprawi, że będzie tak odległa od swojego największego partnera handlowego, jakim jest Australia.

Wielka Brytania nałoży swoją nową globalną taryfę celną (UKGT) na import do UE, podczas gdy UE nałoży swoją wspólną zewnętrzną taryfę celną na import z Wielkiej Brytanii. Bariery pozataryfowe mogą utrudniać handel, przewidując wzrost cen dla konsumentów i przedsiębiorstw. 

Granice grożą zakłóceniami, zwłaszcza głównymi przejściami granicznymi, z możliwym niedoborem niektórych produktów spożywczych, ponieważ Wielka Brytania importuje 60% świeżej żywności.

Wszelkie zakłócenia byłyby najsilniej odczuwalne w sektorach, które opierają się na łańcuchach dostaw just-in-time, w tym w branży motoryzacyjnej, żywności i napojów. Inne sektory, które prawdopodobnie zostaną dotknięte skutkami, obejmowałyby tekstylia, farmaceutyki oraz produkty chemiczne i naftowe. UE jest największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, odpowiadającym za 47% jej wymiany handlowej w 2019 r. Deficyt handlowy z UE wyniósł 79 mld funtów (106 mld dolarów), nadwyżkę w usługach w wysokości 18 mld, nadwyżkę w wysokości 97 mld funtów w towarach.

Nawet po zawarciu umowy rozsądnym najgorszym scenariuszem w Wielkiej Brytanii jest to, że w hrabstwie Kent na południu Anglii może stanąć 7 000 ciężarówek jadących na kontynent.

GOSPODARKA
Umowa o zakazie handlu oznaczałaby dodatkowe 2% brytyjskiej produkcji gospodarczej w 2021 r., zwiększając jednocześnie inflację, bezrobocie i zadłużenie publiczne, prognozuje brytyjski Urząd Odpowiedzialności Budżetowej (OBR).

OBR powiedział, że cła zgodnie z zasadami WTO i zakłócenia na granicach uderzyłyby w części gospodarki, takie jak przemysł, które wyszły stosunkowo bez szwanku po pandemii COVID-19.

Długoterminowe uderzenie może być kosztowne zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla 27 pozostałych członków UE. Niemcy, największa gospodarka Europy, są największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Szok byłby nierównomiernie odczuwalny w całej Europie kontynentalnej, a te prawdopodobnie najbardziej ucierpią, w tym w Irlandii, Holandii, Belgii, Francji, Luksemburgu, Malcie i Polsce. Halle Institute for Economic Research prognozuje, że unijne firmy eksportujące do Wielkiej Brytanii mogą stracić ponad 700 000 miejsc pracy, jeśli nie zostanie zawarta umowa handlowa.

IRLANDIA PÓŁNOCNA
Obie strony chcą uniknąć twardej granicy między Irlandią Północną Zjednoczonego Królestwa a Republiką Irlandii w UE. Wdrożenie protokołu dla Irlandii Północnej do traktatu brexit 2020 będzie skomplikowane bez umowy handlowej.

Zgodnie z traktatem Irlandia Północna pozostaje w rzeczywistości na jednolitym rynku towarów UE i po 31 grudnia jest dostosowana do przepisów celnych, w przeciwieństwie do reszty Zjednoczonego Królestwa. Jak dokładnie kontrole, przepisy i dokumenty będą działać między Wielką Brytanią a Irlandią Północną, nie jest jeszcze jasne. Ale bez umowy handlowej podział między Wielką Brytanią a Irlandią Północną stałby się bardziej wyraźny.

Brexit bez umowy handlowej mógłby pozwolić Irlandii Północnej stać się tylnymi drzwiami do jednolitego rynku UE, tym samym po raz pierwszy od czasu zawarcia układu pokojowego z 1998 r., Podnosząc widmo twardej granicy na wyspie Irlandii.

Porozumienie wielkopiątkowe z 1998 r. Położyło kres trzydziestoletniej przemocy na tle religijnym między głównie protestanckimi związkowcami, którzy opowiadają się za kontynuacją rządów brytyjskich, a głównie katolickimi irlandzkimi nacjonalistami, którzy chcą zjednoczonej Irlandii.

LONDYN
Londyn, światowa międzynarodowa stolica finansowa, jest w dużej mierze gotowy na brexit, ponieważ umowa handlowa nigdy nie obejmowała najbardziej konkurencyjnej na świecie branży Wielkiej Brytanii. Podczas gdy większość banków i inwestorów znalazła sposób na nawigację po wyjściu Wielkiej Brytanii z bloku, długoterminowy wpływ zjadliwego brexitu byłby nieprzewidywalny, a UE prawdopodobnie spróbowałaby przejąć większy udział w rynku od londyńskiego City.

Londyn jest centrum światowych rynków walutowych o wartości 6,6 biliona dolarów dziennie, odpowiadających za 43% światowych obrotów. Najbliższy konkurent w UE, Paryż, stanowi około 2%. (Źródło: reuters.com)

Zobacz także:

© Goniec.com