MenuBrexit: zmieniają się zasady dotyczące pracy w Wielkiej Brytanii

  • Napisane przez  goniec.com
Brexit: zmieniają się zasady dotyczące pracy w Wielkiej Brytanii

1 stycznia Wielka Brytania odłączy się ostatecznie od Unii Europejskiej. Jak zauważa portal gazeta.pl, niesie to za sobą konsekwencje prawne dotyczące między innymi pracy. Od nowego roku trzeba będzie bowiem zdobyć wizę, jeśli planujemy pracować na wyspach.

Całkowite wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było wielokrotnie odkładane w czasie. Problem dotyczył m.in. ustalenia, jak będzie wyglądać polityka migracyjna po brexicie. Otwarte granice ułatwiały ten proces, gdyż obywatele państw członkowskich Unii Europejskie mogli swobodnie przekraczać granicę i podejmować pracę w graniach w Wielkiej Brytanii bez zbędnych ograniczeń. Od nowego roku zasady znowu ulegają zmianie.

Od 1 stycznia, żeby wjechać do Wielkiej Brytanii potrzebna będzie wiza. Tych jest kilka rodzajów, wylicza "Rzeczpospolita":

wiza studencka,
wiza rodzinna,
wiza turystyczna,
wiza dla tzw. high net-worth individuals,
wiza dla inwestorów,
wiza global talent
wiza startup i innowacje,
wiza dla wykwalifikowanych pracowników.

Na szczęście, jeśli obywatele UE chcący odwiedzić rodzinę lub pozwiedzać, nie muszą starać się o wizę.

Jeśli jednak wybieramy się do pracy za granicą, najczęściej będziemy musieli skorzystać z elektronicznej wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Żeby ją zdobyć, trzeba uzyskać co najmniej 70 punktów, z czego 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe:

oferta pracy od zatwierdzonego sponsora,
adekwatność umiejętności do oferty,
znajomość języka angielskiego.

Oprócz tego punkty można uzyskać w zależności od:
zarobków przewidzianych w ofercie,
wykształcenia,
od tego, czy w danym sektorze są wakaty.

Koszt złożenia wniosku wynosi od 610 do 1408 funtów, Wnioski można składać od 1 grudnia. Decyzja o przyznaniu wizy powinna pojawić się w ciągu trzech tygodni. Proces ten dotyczy jednak tylko osób, które dopiero mają zamiar rozpocząć pracę na wyspach. Osoby, które już wcześniej były zatrudnione w Wielkiej Brytanii, muszą jedynie uzyskać status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, co pozwoli im zachować dotychczasowe prawa. Wnioski w tej sprawie należy składać do 30 czerwca 2021 roku. (Źródło: gazeta.pl)

Powrót na górę