MenuWielka Brytania "będzie mniej bezpieczna bez porozumienia z UE"

  • Napisane przez  goniec.com
Wielka Brytania "będzie mniej bezpieczna bez porozumienia z UE"

Wielka Brytania będzie mniej bezpieczna, jeśli nie uda jej się zawrzeć z UE porozumienia o bezpieczeństwie po brexicie, powiedział najwyższy brytyjski oficer ds. Zwalczania terroryzmu.

Neil Basu powiedział BBC News, że umowa była „niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszego kraju”. Przyznał, że ma nadzieję na lepsze porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i egzekwowania prawa niż obecnie ma Wielka Brytania. Rozmowy mają się zakończyć przed upływem terminu 31 grudnia.

Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia, ale nadal przestrzega zasad bloku do końca roku, podczas gdy toczą się negocjacje. Każda umowa między Wielką Brytanią a UE musiałaby zostać ratyfikowana przez parlamenty obu stron. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Wielka Brytania chciała zachować ten sam dostęp do wspólnych baz danych, jaki ma teraz, ale UE twierdzi, że nie jest to oferowane osobom niebędącym członkami. Basu, zastępca komisarza policji metropolitalnej, powiedział BBC Newscast: „Musimy wynegocjować traktat bezpieczeństwa, który utrzyma lub poprawi obecną pozycję, którą mamy dzisiaj. Jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i ochrony naszego kraju. I wiem, że rząd to rozumie. I wiem, że właśnie do tego dąży”.

Zapytany o to, co brexit bez porozumienia oznaczałby dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, powiedział: „Kraj byłby mniej bezpieczny w przypadku niepodlegania negocjacjom, gdy traktat bezpieczeństwa nie został przygotowany. To jest podstawa”.  Basu powiedział, że chciałby jak najszybciej poznać wynik negocjacji. „Daliśmy do zrozumienia, że ​​potrzebujemy jak największej ilości czasu na negocjowanie tych umów z naszymi europejskimi odpowiednikami i nie możemy tego zrobić, dopóki negocjacje nie zostaną zakończone” - zaznaczył. „Od samego początku tego procesu wyrażaliśmy się jasno dla rządu i jestem pewien, że wysłuchał naszych obaw”.

W poniedziałek premier Boris Johnson powiedział, że jest "pewien, że [Wielka Brytania] będzie prosperować" poza UE, jeśli umowa handlowa po brexicie nie zostanie uzgodniona z blokiem".

Po ostatnich rozmowach w Brukseli, główny negocjator Wielkiej Brytanii Lord David Frost przyznał, że nastąpił „postęp”, podczas gdy jego unijny odpowiednik Michel Barnier powiedział, że chce, aby „przyszła współpraca była otwarta, ale uczciwa” z Wielką Brytanią. (Źródło: bbc.com)

Powrót na górę