Logo
 Wydrukuj tę stronę

Policja w kropce. Po brexicie straci dostęp do baz danych

Policja w kropce. Po brexicie straci dostęp do baz danych

Brexit: policja ostrzega przed „poważnymi skutkami operacyjnymi”, gdy Wielka Brytania utraci dostęp do baz danych przestępstw UE w styczniu.

Policja potwierdziła, że ​​Wielka Brytania straci dostęp do baz danych UE używanych miliony razy w roku po brexicie. Ostrzega przy tym przed „poważnymi skutkami operacyjnymi”.

Krajowa Rada Szefów Policji (NPCC) stwierdziła, że ​​wszystkie alternatywy, które zostały pierwotnie opracowane jako plan awaryjny na wypadek braku porozumienia, są wolniejsze i mniej wydajne. W liście do parlamentarnej Komisji Spraw Wewnętrznych przewodniczący Martin Hewitt powiedział: „Utrata niektórych lub wszystkich narzędzi będzie oznaczać, że nawet przy istniejących sytuacjach awaryjnych systemy awaryjne będą wolniejsze, będą mniej widoczne informacje / dane wywiadowcze i sprawią, że dołączył do współpracy z partnerami europejskimi bardziej uciążliwymi ”. Negocjacje w sprawie potencjalnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa trwają, ale Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) stwierdziła, że ​​nawet w przypadku zawarcia porozumienia nadal utracony zostanie dostęp do ważnych baz danych i mechanizmów prawnych.

W listach opublikowanych we wtorek stwierdzono, że władze brytyjskie nie będą już mogły korzystać z Systemu Informacyjnego Schengen (SIS II), który zawiera 4,6 miliona brytyjskich wpisów dotyczących osób i przedmiotów. Steve Rodhouse, dyrektor generalny NCA ds. Operacyjnych, napisał: „Nie ma podstawy prawnej, aby Wielka Brytania zachowała dostęp do SIS II po grudniu 2020 r. I znajduje to odzwierciedlenie w naszych założeniach planistycznych”. SIS II jest zintegrowany z brytyjskim Police National Computer (PNC), co oznacza, że ​​funkcjonariusze przeszukują bazy danych jednocześnie setki milionów razy w roku. Zastąpią go powiadomienia i rozpowszechnienia Interpolu, ale system ten był w przeszłości rzadko używany przez władze brytyjskie i zawiera mniej istotnych informacji.

System Interpolu musi być obecnie przeszukiwany ręcznie, a Rodhouse powiedział: „Istnieją luki w możliwościach dotykające obie strony, które ograniczą naszą zdolność do dynamicznej wymiany alertów w czasie rzeczywistym oraz danych o osobach i przedmiotach zainteresowania”. (Źródło: independent.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com