Logo
 Wydrukuj tę stronę

Brexit: duże kolejki i dwudniowe opóźnienia w handlu

Brexit: duże kolejki i dwudniowe opóźnienia w handlu

Eksporterzy do UE muszą się liczyć na oczekiwaniem w długich kolejkach i z dwudniowym opóźnieniem w handlu - ostrzegł rząd. Zakłócony zostanie również import. 

Okres przejściowy, który utrzymywał Wielką Brytanię w zgodzie z zasadami jednolitego rynku UE i unii celnej, aby umożliwić płynny przepływ handlu po Brexicie, wygasa pod koniec roku, chyba że obie strony zgodzą się na przedłużenie - coś, co Boris Johnson wykluczył.

W dokumencie Gabinetu Rządowego stwierdza się, że w uzasadnionym najgorszym scenariuszu 30-50% ciężarówek przejeżdżających przez kanał nie będzie gotowych na nowe przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2021 r., Podczas gdy „brak możliwości utrzymania ciężarówki w portach francuskich ”może zmniejszyć przepływ ruchu przez cieśninę do 60-80% normalnego poziomu. „Może to doprowadzić do powstania maksymalnych kolejek 7 000 ciężarówek w porcie w Kent i związanych z tym maksymalnych opóźnień do dwóch dni” - czytamy w dokumentach. Takie opóźnienia mogą trwać co najmniej trzy miesiące, ostrzegano przewoźników, ponieważ poszukiwane są alternatywne trasy, a łańcuchy dostaw radzą sobie z nowymi systemami i wymogami.

W swoim liście Michaela Gove powiedział: „Niezależnie od wyniku negocjacji między Wielką Brytanią a UE, handlowcy staną w obliczu nowych kontroli i procesów celnych. Mówiąc najprościej, jeśli handlowcy, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i UE, nie wypełnią odpowiednich dokumentów, ich towary zostaną zatrzymane przy wjeździe do UE i nastąpi zakłócenie. "Ważne jest, aby handlowcy działali teraz i przygotowali się na nowe formalności”.

Ale szefowie sektorów zarzucili rządowi, że w ostatnich tygodniach nie zrobił wystarczająco dużo w związku z groźbą opóźnień na granicy po brexicie. Odpowiadając na dokument przedstawiający najgorszy scenariusz, dyrektor generalny RHA Richard Burnett powiedział: „Konsekwentnie ostrzegaliśmy rząd, że w portach będą opóźnienia, ale oni po prostu nie angażują się z branżą w opracowywanie rozwiązań. „Handlowcy potrzebują 50 000 więcej pośredników celnych, aby poradzić sobie z mnóstwem nowych dokumentów po transformacji, ale wsparcie rządu w rekrutacji i szkoleniu tych dodatkowych osób jest żałośnie niewystarczające. Odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy w naszym liście do pana Gove i na kolejnym posiedzeniu okrągłego stołu w zeszły czwartek, nadal pozostają bez odpowiedzi - a nasze obawy wciąż rosną”.

Rzecznik rządu powiedział: „Mając zaledwie 100 dni do końca okresu przejściowego, ważne jest, aby firmy przygotowały się teraz na nowe przepisy, które wejdą w życie pod koniec roku, aby mogły zacząć działać już w styczniu 1 2021 i wykorzystaj nowe możliwości. „Jako odpowiedzialny rząd nadal prowadzimy szeroko zakrojone przygotowania do wielu różnych scenariuszy, w tym rozsądnego najgorszego przypadku. To nie jest prognoza ani przewidywanie tego, co się stanie, ale raczej rozciągający się scenariusz”.  (Źródło: standard.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com