Logo
 Wydrukuj tę stronę

Brexit bez porozumienia z Unia Europejską? Johnson: To bardzo trudne

Brexit bez porozumienia z Unia Europejską? Johnson: To bardzo trudne

Boris Johnson przyznał, że Wielka Brytania zmierza obecnie do brexitu bez porozumienia , ponieważ obie strony okopują się i odmawiają kompromisu. Co z tego wyniknie?

Premier określił porozumienie jako „jeszcze możliwe” - z mocnym atakiem na niepowodzenie UE w ustąpieniu. „Porozumienie jest nadal możliwe i to wciąż jest nasz cel, ale jasne jest, że nie będzie to łatwe do osiągnięcia” - powiedział rzecznik Borisa Johnsona. Potwierdził on, że Bruksela odmawia omawiania brytyjskich propozycji dotyczących przyszłych kwot połowowych, dopóki nie otrzyma planu pomocy państwa - czego Londyn do tej pory odmawiał.

Chociaż źródła rządowe bagatelizują pomysł odejścia Wielkiej Brytanii bez przełomu, zgadzają się, że porozumienie musi zostać osiągnięte na szczycie Rady Europejskiej w połowie października. David Frost , główny negocjator Wielkiej Brytanii i Michel Barnier , jego unijny odpowiednik, prowadzili we wtorek nieformalne rozmowy w Londynie, ale z niewielką nadzieją na ożywienie negocjacji.

Bruksela wykluczyła również szczegółowe rozmowy w sprawie ryb bez brytyjskich ustępstw w zakresie podziału kwot, aby umożliwić unijnym statkom dalsze połowy na wodach brytyjskich. Rzecznik zapytany, czy istnieje możliwość przedłużenia okresu przejściowego - aby uniknąć szkód wynikających z braku umowy - odpowiedział: „Nie”.

Paul Blomfield , minister ds. brexitu, powiedział: „Premier obiecał„ gotową do użycia umowę, która chroni prawa pracowników, środowisko i zapewnia wolny od barier handel bez ceł. Jego obowiązkiem jest dotrzymać obietnicy i nie zawieść Brytyjczyków po raz kolejny niekompetencją i gwałtownością. Biznes, praca i źródła utrzymania są zagrożone ”. (Źródło: independent.co.uk)

Zobacz także:

© Goniec.com