MenuWiza do Wielkiej Brytanii. Kiedy będziemy jej potrzebować?

  • Napisane przez  goniec.com
Wiza do Wielkiej Brytanii. Kiedy będziemy jej potrzebować?

Musimy wiedzieć, że po brexicie swobodne podróżowanie Polaków do Wielkiej Brytanii będzie ograniczone. Nie możemy zapomnieć, że w pewnych sytuacjach oprócz paszportu będziemy potrzebować również wizy. 

Jak przypomina portal wizaonline.pl wyjście Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej płynie to nie tylko na kwestie gospodarcze, ale też na podróże z Polski do Wielkiej Brytanii (i odwrotnie). Zaczną się kontrole na granicach, a z samym dowodem osobistym – i to tylko jeszcze przez jakiś czas, maksymalnie do 2021 r. – pojedziemy na Wyspy wyłącznie w określonych okolicznościach, takich jak:

delegacja służbowa,
odwiedziny znajomych lub krewnych,
turystyka i wypoczynek.

Co więcej, łączny czas pobytu w UK nie będzie mógł przekroczyć więcej niż 90 dni w ciągu jednego półrocza. Na takich samych warunkach (zgodnie z tzw. zasadą wzajemności) podróżować do Polski – oraz innych krajów unijnych – będą mogli obywatele brytyjscy. Chcąc wyjechać do Wielkiej Brytanii na dłużej niż 3 miesiące, podjąć tam pracę lub naukę w szkole, po Brexicie Polacy zostaną zmuszeni do ubiegania się o właściwy rodzaj wizy. Dokument (za stosowną opłatą, wynoszącą zwykle kilkaset funtów) można będzie uzyskać w brytyjskiej placówce dyplomatycznej, tj. ambasadzie czy konsulacie, składając odpowiedni wniosek i dołączając do niego m.in.:

paszport,
2-3 zdjęcia paszportowe,
dowód wpłaty,
dowód dysponowania wystarczającą sumą pieniędzy, by się utrzymać w UK (np. wyciąg z konta),
dokumenty dodatkowe, zależne od konkretnego typu wizy – np. pismo z uczelni o przyjęciu na studia czy pozwolenie na pracę. Więcej na ten temat dowiecie się TUTAJ. (Źródło: wizaonline.pl)

Powrót na górę