MenuKurs funta a brexit

  • Napisane przez  Goniec.com
Kurs funta a brexit

Brexit ma wielkie znaczenie również dla brytyjskiej waluty. Wraz z trwającymi negocjacjami kurs funta nieustannie się waha. Duży wpływ na jego wartość ma to, co dzieje się w brytyjskim parlamencie.

Już od pierwszych chwil od przegłosowania brexitu, funt utracił swoją stabilność rynkową.

W dzień po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za Wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, kurs funta zaliczył ostry spadek, wywołując tym samym mocny wstrząs na rynku pozostałych walut. Brytyjska waluta spadła wtedy o 0,15 PLN, średni kurs euro wzrósł o 0,08 PLN, a kurs dolara o 0,06 PLN.

Przez kilka miesięcy w 2019 roku tendencja funta była spadkowa – nawet do poziomu 4,60 w stosunku do złotego. Od października nastąpiła sekwencja wzrostowa. A w grudniu, po ogłoszeniu zwycięstwa Partii Konserwatywnej w wyborach parlamentarnych, funt umocnił się w stosunku do innych walut o ponad 2 proc. Lecz niestety nie trwało to długo. Kiedy Borys Johnson zapowiedział zamiar nieprzedłużenia okresu przejściowego i wyjście z UE do końca 2020 r. nawet kosztem brexitu, notowania znów gwałtownie spadły.

Zdaniem Pawła Mesa, dyrektora zarządzającego firmą Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com, to co dzieje się z brytyjską walutą nie powinno jednak niepokoić przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, to szansa na wyprzedzenie konkurencji.

– Przedsiębiorcy powinni potraktować tę sytuację jako możliwość zdobycia pewnej przewagi konkurencyjnej nad firmami, które nie zabezpieczą się odpowiednio przed niestabilnym kursem funta. W przypadku importu i eksportu zabezpieczanie różnic kursowych jest szczególnie ważną umiejętnością. Zwłaszcza w okresach tak niestabilnych jak brexit. Istnieje wiele możliwości zabezpieczeń. Na rynku walutowym dostępne są produkty, dzięki którym można zabezpieczyć kurs z wyprzedzeniem – informuje Mes. – Trzeba jednak, być świadomym ryzyka i odpowiedzialności. Drugim istotnym elementem jest po prostu optymalne realizowanie zamówień, negocjacje z partnerem w Polsce oraz zaplanowanie proaktywnej i dynamicznej strategii cenowej.

Z pewnością niezwykle istotną rzeczą jest również wybór godnej zaufania firmy obsługującej naszej przekazy pieniężne. W momencie silnych wahań waluty, wiele systemów zawiesza się, a przedsiębiorcy mają problemy z realizacją przekazów.

– Nawet podczas silnych wahań nasze systemy są cały czas dostępne i klienci mogą w bezpiecznie i przy zachowaniu wysokiej jakości realizować przekazy pieniężne za naszym pośrednictwem – mówi Paweł Mes.  – Tuż po wyniku referendum, kiedy to wiele firm miało nieczynne systemy (zawieszone nawet na kilkanaście godzin), tylko dwie firmy na rynku oferowały dostęp do transakcji i przekazów pieniężnych – byliśmy jedną z nich.

Sami Swoi oferują swoim klientom także specjalne zabezpieczenia pieniędzy przed wahaniami kursu walutowego.

– Od wielu lat mamy taką możliwość w naszej ofercie – informuje dyrektor zarządzający firmą. – Warto jednak zaznaczyć, że kierujemy ją jedynie do wybranych klientów, ponieważ jest to produkt obwarowany regulacjami prawnymi i wymaga od klienta umiejętnego zarządzania. W tym przypadku zawsze zalecamy też, by klient spotkał się z nami, w celu przeprowadzenia dokładnej analizy.

Analitycy przewidują, że w pierwszych miesiącach po opuszczeniu UE, funt z pewnością będzie zachowywał się gorzej. W tym czasie brytyjska gospodarka będzie bowiem zmagała się wieloma problemami.

Zdaniem większości specjalistów jednak, jeśli dojdzie do twardego brexitu, dla funta nastąpi, co prawda,  mocne tąpnięcie, ale będzie on słaby tylko przez pierwszych kilka miesięcy.

Pobierz darmowy e-book Rynek brytyjski po brexicie aby dowiedzieć się więcej na temat jak przygotować firmę na nowe warunki rynkowe po brexicie.

 

(pblink.co.uk)

Powrót na górę