MenuCzym jest stała rezydentura?

Czym jest stała rezydentura? Shutterstock

Stała rezydentura – czym jest i czy warto złożyć wniosek przed Brexitem?

Stały rezydent posiada prawo stałego zamieszkania w UK, prawo do podjęcia pracy i korzystania z pomocy socjalnej i NHS. Osoba, która uzyskała status rezydenta wciąż posiada polski paszport.

Aby uzyskać status stałego rezydenta i spokojnie obserwować wydarzenia polityczne, bez obawy o przyszłość, trzeba spełnić sprecyzowane wymogi: generalnie wykazujemy, że przez 5 ostatnich lat przebywania w UK samodzielnie się utrzymujemy, płacimy podatki, mamy wyjaśniony status prawny i deklarujemy nieobecności w UK w ciągu każdego roku nie większe niż sześć miesięcy.

Rząd UK jest zdeterminowany, aby obniżyć liczbę obywateli UE cieszących się przywilejem swobodnego przepływu pracowników. Plan wyjścia z UE (White Paper) opublikowany na początku lutego 2017 r., podkreśla konieczność kontroli imigrantów z UE oraz bardzo wyraźnie wskazuje wzrost obciążenia w sektorze socjalnym w ostatnim dziesięcioleciu.

Z powyższych powodów, stała rezydentura może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, zarówno dla UK, jak i dla Polaków. Generalnie chroni ona tych, którzy przyczyniają się do rozwoju UK aktywnie uczestnicząc w życiu społeczności na terenie UK poprzez pracę i płacenie podatków. Pamiętajmy, że prawo rezydentury nadawane jest zgodnie z prawem imigracyjnym UK, nie zaś z prawem europejskim. A zatem, niezależnie od wyniku negocjacji Brexitu, obecne prawo obowiązuje i stanowi ochronę rezydentów. White Paper to potwierdza, choć nie podaje jeszcze szczegółów.

Wypełniając wniosek należy udzielić szczegółowych wyjaśnień, wykazać swoją historię pobytu w UK, załączyć wszystkie wymagane dokumenty. Wnieść opłatę £65 (jeden wnioskodawca). Home Office odrzuca wnioski, które są niedostatecznie udokumentowane lub w których informacje nie są podane w klarownej, czytelnej formie.

Tłumacz może przetłumaczyć odpowiedzi i wpisać w odpowiednie  rubryki, ale to klient ponosi  odpowiedzialność za błędy i nieprawdziwe informacje. Dlatego warto zwrócić się do prawnika lub wyspecjalizowanej firmy konsultacyjnej. Prawnik to jednak ogromy wydatek. Nie wszystkich będzie stać na takie rozwiązanie.

Firma konsultacyjna pobiera o wiele mniejsze opłaty – konsultant wypełni wniosek, pomoże skompletować dokumenty, zinterpretuje problematyczne fragmenty aplikacji. Ceny uzależnione są od miejsca, w którym firmy są zarejestrowane. Najdrożej jest w samym Londynie. W innych miastach ceny są umiarkowane i zazwyczaj firmy mogą zorganizować pomoc, oferując usługi również na odległość (poczta, fax, email, telefon).

Więcej informacji uzyskasz:
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
athenaimmigrationadvice.co.uk
T: 07979151475.

(inf. pras.)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę