Menu


Nie warto tracić czasu na studia?

 • Napisane przez  Goniec.com
 • 6 komentarzy
Nie warto tracić czasu na studia? Shutterstock

Jak wynika z danych Pracuj.pl, 80-proc. studentów odbywa praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Studia to obecnie czas, który warto wykorzystać nie tylko do zdobycia wiedzy, ale też  cennego doświadczenia i kwalifikacji, które ułatwią start na rynku pracy.

Średnio co piąty Polak może pochwalić się wyższym wykształceniem. Według danych Eurostatu nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najszybszym wzrostem liczby osób z dyplomem uczelni wyższej. Same studia przestały, więc wystarczać do zdobycia pracy. Potwierdza to Kinga Kwiatkowska z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach: - Studenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konkurencja jest ogromna. Dlatego też o swoją karierę zawodową muszą dbać już na studiach. Wybierają więc kierunki o praktycznym profilu, działają w kołach naukowych i odbywają dodatkowe praktyki i staże, by zdobywać pożądane przez pracodawców kompetencje – tłumaczy.

Uczelnie coraz częściej umożliwiają łączenie nauki z pracą, jednak to nie jedyny sposób, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Wyróżniliśmy pięć kroków, które warto podjąć jeszcze w trakcie studiów.

5 sposobów na najlepsze wykorzystanie czasu na studiach:

1. Monitoruj rynek pracy – obserwacja aktualnych ofert pomaga w rozpoznaniu wymagań pracodawców i możliwości jakie oferuje interesująca Cię branża. Kiedy wiemy jakich kompetencji twardych i miękkich wymaga rynek pracy, możemy postarać się o ich zdobycie jeszcze w trakcie studiów.

2. Wykorzystaj aktywności studenckie do zdobycia doświadczenia – działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, angażowanie się w działalność Uczelni pozwala na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności. Dodatkowe osiągnięcia i aktywność mogą być także autem podczas rekrutacji, jeśli umiejętnie pokreślimy je w CV.

3. Zrób sobie Gap Year – wyjazd w trakcie studiów np. do pracy, czy na uczelnię za granicą, to szansa na szlifowanie znajomości języka obcego, poznanie nowych kultur i zwyczajów, co bardzo cenią pracodawcy. Warto pamiętać, by taki wyjazd potraktować jako szansę na rozwój i wykorzystać zdobyte doświadczenia podczas ubiegania się o pracę.

4. Zdobywaj pierwsze praktyki zawodowe – przedsiębiorcy oferują coraz więcej staży dla studentów. W pierwszym kwartale 2016 r. liczba takich ofert wzrosła o 26 proc . Warto próbować swoich sił podczas rekrutacji, bo wiele praktyk kończy się zatrudnieniem. Nawet krótkie doświadczenie zawodowe rozwija kompetencje miękkie, pomaga w zdobyciu merytorycznej wiedzy i buduje pewność siebie.

5. Zadbaj o profesjonalne CV – chcesz zdobyć pierwszą pracę, ale brakuje Ci doświadczenia? Podkreśl swoją aktywność w kołach naukowych, wypisz posiadane kompetencje i dopasuj dokument do wymagań oferty. Każda działalność np. w samorządzie studenckim, klubie sportowym, czy organizacji pozarządowej jest atutem. Jeśli pracowałeś w miejscu niezwiązanym z przyszłym zawodem, postaraj się przedstawić to doświadczenie pod kątem kompetencji potrzebnych w upragnionej pracy. Warto również skonsultować swoje CV ze specjalistą, który zwróci uwagę na istotne detale, co sprawi, że Twoje CV wyróżni się na tle dokumentów innych kandydatów.

Aby w pełni wykorzystać czas studiów należy działać wielotorowo – Studenci nie powinni bać się bezpośredniej konfrontacji z pracodawcą np. podczas targów pracy. Dobrym pomysłem jest też spotkanie się z doradcą zawodowym lub coachem kariery, który pomoże w ukierunkowaniu kariery zrozumieniu i zdefiniowaniu celów zawodowych. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o rozwój potrzebnych kwalifikacji, możemy znacznie zwiększyć szanse na zdobycie zatrudnienia w zawodzie. Wielu studentom udaje się to już w trakcie nauki – podsumowuje Kinga Kwiatkowska, PWSZ w Skierniewicach.

Inf. pras.

6 komentarzy

 • Amazin
  Amazin czwartek, 21, wrzesień 2017 22:51 Link do komentarza

  W dzisiejszych czasach studia mobilne, to fajna sprawa tym bardziej, że różne sprawy wpływają na to, że się na nie decydujemy np. wyjazd za granicę lub ciąża. Słyszałem, że uczelnia Vistula w Warszawie daje taką możliwość i nawet fajne kierunki są do wyboru

 • paola
  paola niedziela, 27, sierpień 2017 14:11 Link do komentarza

  studia nie sa marnowaniem czasu pod warunkiem ze kierunek jest przyszlosciowy a uczelnia na wysokim poziomie. pare piatek na egzaminach tez by sie przydalo, ale najwazniejsza sa praktyki i zdobywanie dosiwadczenia! panowie dobrze podpowiadaja, uczelnie w stylu Vistuli to najlepsza decyzja, bo tam szeroko drzwi sa otwierane tez na miedzynarodowe srodowisko,

 • Jan80
  Jan80 piątek, 18, sierpień 2017 11:52 Link do komentarza

  ekonomia na bardzo wysokim, miedzynarodowym poziomie, duzo propozycji studiow podyplomowych, bardzo dobra uczelnia

 • Adaman
  Adaman piątek, 09, czerwiec 2017 13:17 Link do komentarza

  O dzięki, na pewno zajrzę, tym bardziej, ze nazwa Uczelni nie jest mi obca wydaje mi się, że ktoś z moich znajomych studiował na pewno jakiś biznesowy kierunek.

 • Inka
  Inka poniedziałek, 29, maj 2017 11:05 Link do komentarza

  Adaman polecam zajrzeć na stronę internetową Akademii Vistula

 • Adaman
  Adaman poniedziałek, 29, maj 2017 09:49 Link do komentarza

  Siedzę w Anglii od roku (po maturze wyjechałem) i mam poczucie marnowanego czasu… Tzn. oczywiście pracuje itd., ale jakkolwiek nie jest to powiązane z tym co sobie kiedyś tam planowałem. Potrzebuję czegoś stymulującego mózg, myślę o studiach mobilnych. Wiecie jakie uczelnie coś takiego prowadzą?

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę