Menu


Lekcje polskiego przez internet

Lekcje polskiego przez internet

Już wkrótce dzieci emigrantów będą mogły uczyć się języka polskiego przez internet. Pozytywną opinię w tej sprawie wydała senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

– Założeniem projektu jest kompleksowe nauczanie polskiego. Podchodzimy do tego jak do nauki języka obcego – tłumaczy na łamach dziennika „Polska” Ireneusz Chodorek, dyrektor polonijnej fundacji Semper Polonia, która jest pomysłodawcą projektu „Internetowa szkoła języka polskiego”.

W ramach projektu powstanie specjalny program, który będzie rodzajem internetowego podręcznika dla uczniów o różnym stopniu znajomości naszego języka. Jak przekonuje Ireneusz Chodorek, będzie go można wykorzystywać jako pomoc podczas indywidualnej nauki, ale również jako podstawę lekcji dla całej klasy. Dyrektor Semper Polonia ma nadzieję, że program trafi zarówno do tzw. szkół przyparafialnych, jak i do normalnych szkół języka polskiego.

Jak na razie projekt internetowej szkoły języka polskiego spotkał się z pozytywnym przyjęciem senatorów.

– W tej chwili ok. 15 mln Polaków mieszka za granicą. Bardzo ważne jest, by dzieci i młodzież wyjeżdżające ze swoimi rodzicami miały kontakt z językiem polskim – stwierdził przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą Andrzej Person.

Senator Roman Ludwiczak przyznał jednak, że zanim projekt zostanie wprowadzony, musi zostać dostosowany do standardów nauki przez internet. Ważne jest m.in. to, żeby osoby uczące się, mogły uzyskać świadectwo ukończenia tej szkoły.

Pieczę nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegółowe rozwiązania związane z wprowadzaniem programu przygotuje zespół kierowany przez wiceministra Krzysztofa Stanowskiego, który odpowiada za promocję języka polskiego za granicą.

Piotr Kalisz / Goniec.com

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę