Menu


Dwujęzyczność u dzieci

Dwujęzyczność u dzieci Shutterstock

Dwujęzyczność to zagadnienie, które znane jest wielu rodzicom na Wyspach. Dziecko, które urodziło się w UK, ma ułatwiony start – gdy zacznie mówić, może już porozumiewać się w dwóch językach.

Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozwiązać kwestię mówienia do dziecka. Specjaliści radzą, by zastosować tu prostą radę – jeden rodzic, jeden język. Dzięki temu maluch poznaje dwa języki i obu zaczyna się uczyć. To podejście uznawane jest za najprostsze i najbardziej naturalne. Warto jednak wiedzieć, że już do trzeciego roku życia dzieci powinny, w jak największym zakresie, przyswoić swój dziedziczny język. I tak na przykład, jeśli matka jest Polką mieszkającą na Wyspach i ma partnera Anglika, powinna w możliwie najpełniejszy sposób nauczyć swoje dziecko polskiego (tzw. język domu).

Wszystko dlatego, że gdy tylko pociecha pójdzie do przedszkola czy szkoły podstawowej, język ten będzie używany w mniejszości. Lepiej też, by rodzic, którego pierwszym językiem jest polski, nie zwracał się do dziecka po angielsku. Ważne jest bowiem to, by zwracać się do malucha w tym języku, w którym czujemy się najlepiej, w którym najłatwiej nam wyrażać emocje.

Specjaliści są również zdania, że w przypadku dzieci dwujęzycznych, znajomość tzw. języka domu to element niezbędny do tego, by dobrze przyswoiły język, jaki dominuje w danym społeczeństwie – w tym przypadku angielski.

Wiele osób obawia się, że mówiąc do malucha w dwóch językach możemy spowodować, że zacznie on później mówić. Jednak naukowcy rozwiewają te obawy, uspokajając, że nie ma danych naukowych, które mogłyby to potwierdzić. 

Mieszanie języka

Częstym problemem u dzieci dwujęzycznych jest mieszanie obu języków w jednej wypowiedzi. Specjaliści zalecają, by nie udawać, że nie rozumiemy dziecka. Nie warto też go ciągle poprawiać, a raczej poświęcić więcej uwagi na naukę. Wplatanie słów nie jest powodem do zmartwień, bo dla dziecka jest to najnaturalniejszy sposób komunikowania się.

(js)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę