Menu


POSK, EERC i burmistrz Londynu zapraszają na spotkanie informacyjne ws. brexitu

POSK, EERC i burmistrz Londynu zapraszają na spotkanie informacyjne ws. brexitu

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) zaprasza we współpracy z burmistrzem Londynu Sadiqiem Khanem i East European Resource Centre (EERC) na bezpłatne spotkanie z prawnikami dotyczące rejestracji w systemie osiedleńczym (EU Settlement Scheme), które odbędzie się w POSK w sobotę, 30 marca od 11:30.

Sobotnia sesja informacyjna rozpocznie się o 11:30, kiedy prawnicy przedstawią ogólne założenia nowego systemu i wytłumaczą co trzeba zrobić, aby zabezpieczyć sytuację prawną swoją i swojej rodziny, a następnie do 13:30 będą odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące spodziewanych zmian w ich statusie imigracyjnym po opuszczeniu Wspólnoty.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich bez konieczności wcześniejszej rejestracji, a udział w nim jest bezpłatny.

Organizacja spotkania zbiega się w czasie z oficjalnym uruchomieniem systemu, który pozwoli na uzyskanie statusu osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej i zagwarantowanie swoich praw także po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Aby uzyskać status osoby osiedlonej, aplikanci będą musieli udowodnić, że w ciągu ostatnich pięciu lat przebywało się na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez co najmniej sześć miesięcy w każdym z tych lat. W przeciwnym razie otrzymają tymczasowy status osiedlony do momentu upłynięcia pięciu lat. Konieczne jest także potwierdzenie tożsamości oraz niekaralności.

Uzyskanie nowego statusu zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw dotyczących pobytu, pracy, edukacji i dostępu do świadczeń zdrowotnych oraz społecznych.

Rejestracja w nowym systemie będzie obowiązkowa i bezpłatna, a należy jej dokonać w terminie do 31 grudnia 2020 roku (w razie braku umowy ws. warunków wyjścia z UE) lub do 30 czerwca 2021 roku (w razie ratyfikacja porozumienia). 

Sobotnie wydarzenie jest organizowane w ramach prowadzonej przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana kampanii "Londyn jest otwarty" (#LondonIsOpen) i szerszego programu wsparcia dla obywateli UE mieszkających w brytyjskiej stolicy.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę