Menu


Prawa obywateli państw członkowskich UE w Wielkiej Brytanii po brexicie

Prawa obywateli państw członkowskich UE w Wielkiej Brytanii po brexicie

Komisja Europejska opracowała także pytania i odpowiedzi związane ze statusem obywateli państw członkowskich po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zostały one opublikowane m.in. w języku angielskim oraz polskim. Prezentujemy jej treść.

Po 29.03.2019 r. każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, będzie musiał zarejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać tzw. status osoby osiedlonej (settled status). Ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, również rezydentów.

Negocjacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską zakończyły się w dn. 25 listopada 2018 r. politycznym  zatwierdzeniem przez obie strony Umowy wyjścia, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament brytyjski i Parlament Europejski. Poniższe informacje opierają się na Umowie oraz wyjaśnieniach Home Office:
- System legalizacji pobytu przeznaczony dla wszystkich grup użytkowników zostanie uruchomiony w I kwartale 2019 r. Na rejestrowanie się w systemie będą mieli Państwo czas do końca czerwca 2021 roku.
- System będzie uruchomiony i zarządzany przez brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office). Ambasady państw Unii Europejskiej (w tym Polski) nie będą w ten proces włączone.
- Sugerujemy składanie wniosków jak najszybciej po uruchomieniu systemu. Da to Państwu czas na ewentualne odwołanie się od decyzji w przypadku odmowy przyznania statusu.
 
Warunkiem otrzymania nowego statusu (settled status) będzie posiadanie co najmniej 5-letniego okresu pobytu w Wielkiej Brytanii w momencie złożenia wniosku.

Status tymczasowy (pre-settled status) zostanie przyznany wszystkim tym, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii krócej niż 5 lat. Po osiągnięciu wymaganych 5 lat konieczne będzie ponowne przejście rejestracji celem uzyskania stałego statusu osiedlonego.
 
Złożenie odpowiedniego wniosku będzie wymagało opłaty - £65 dla osoby dorosłej oraz £32,50dla osoby poniżej 16 roku życia. Bez opłat dla osoby posiadającej status pre-settled lub prawo stałego pobytu
 
Obywatele UE, którzy przed wyjściem UK z UE uzyskali status stałego rezydenta (i otrzymali Permanent Residence Card), będą mogli złożyć wniosek bezpłatnie i na uproszczonych zasadach.
 
Brytyjski rząd zapowiada, że obywatele UE, którzy rozpoczęli studia w Wielkiej Brytanii przed wyjściem z UE, będą objęci dotychczasowymi zasadami, również w kwestii czesnego.
Jeżeli uzyskacie Państwo status osoby osiedlonej, zachowacie  większość obecnych praw (m.in. możliwość pracy bez konieczności zezwolenia, dostęp do świadczeń społecznych, nauki, prowadzenia działalności gospodarczej). Swoje prawa zachowają także te osoby, które będą musiały zaczekać do osiągnięcia 5 lat pobytu żeby złożyć wniosek o status osoby osiedlonej.

Rząd brytyjski opublikował 6.12.2018 informację nt. praw obywateli w przypadku wyjścia z UE bez umowy (TUTAJ)

Wg powyższej informacji w przypadku wyjścia z UE bez umowy, system rejestracji i uzyskiwania statusu osiedlonego opracowany przez Home Office zostanie utrzymany – obywatele UE mieszkający tu do dnia 29.03.2019 będą mogli aplikować o ten status. Obywatele UE będą mieli czas na aplikowanie do 31.12.2020 r. Od 1.01.2021 r. w życie wejdzie w życie nowy system imigracyjny. UWAGA - po 1.01.2021 dowody osobiste mogą nie wystarczyć do wjazdu do Wielkiej Brytanii, będzie to  uzależnione od nowego systemu imigracyjnego.

Komisja Europejska opracowała także pytania i odpowiedzi związane ze statusem obywateli państw członkowskich po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zostały one opublikowane m.in. w języku angielskim oraz polskim.Po 29.03.2019 r. każdy obywatel UE mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, będzie musiał zarejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać tzw. status osoby osiedlonej (settled status). Ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, również rezydentów.

BROSZURA INFORMACYJNA DO POBRANIA TUTAJ

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę