Menu


Zostań honorowym krwiodawcą. Jak to zrobić w UK?

Zostań honorowym krwiodawcą. Jak to zrobić w UK? shutterstock

Tak jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii brakuje w szpitalach krwi. Jednak niewiele trzeba, by móc komuś uratować życie. Jak zostać honorowym dawcą krwi w Wielkiej Brytanii?

Wielu lekarzy powtarza, że krew ratuje życie, ale wciąż jest mało chętnych. Z czego to wynika? Z braku wiedzy o procesie oddawania krwi czy samego strachu przed nieznanym? W tym artykule odpowiemy na wszystkie wątpliwości! 

Warto na początku zaznaczyć, że krew może oddać jedynie zdrowa osoba. Taka jednostka krwi trafia przede wszystkim do ofiar wypadków samochodowych, a także do chorych na białaczkę oraz po przeszczepie szpiku. Lekarze wykorzystują również krew dawcy do poważnych zabiegów chirurgicznych, kiedy pacjent traci dużo swojej krwi. 

Pierwszym krokiem jest rejestracja. Można to zrobić na rządowej stronie internetowej, gdzie znajdują się wszystkie ważne informacje:

Zakwalifikować mogą się jedynie zdrowe osoby, które spełniają określone warunki. Przebyte lub trwające jakiekolwiek choroby od razu eliminują osobę do oddania krwi. Jakie kryteria trzeba spełnić?

  • Trzeba mieć między 17 a 66 lat
  • Ważyć co najmniej 50 kg, a maksymalnie 160 kg
  • Być ogólnie zdrowym 

Całkowitą eliminacją jest, gdy potencjalni krwiodawcy chorują na żółtaczkę, AIDS, gruźlicę, malarię oraz żółtaczkę. Dotyczy to także nosicieli wirusa HIV, osób cierpiących na choroby cukrzycy, weneryczne, tarczycowe, nowotworowe, z wadami serca oraz pacjenci leczeni hormonem wzrostu. 

Dyskwalifikacją są również odbyte zabiegi, m.in. przekłucie części ciała, tatuaże, akupunktura, zabiegi gastroskopii, artroskopii oraz kolonoskopii. Krwi nie mogą również oddawać kobiety w ciąży, pół roku po porodzie, a także w czasie trwania miesiączki oraz trzy dni po. 

Nie można oddawać krwi, gdy jest się po leczeniu antybiotykami, po szczepieniu, po przebytych chorobach, po usunięciu zęba, a także podczas trwania przeziębienia. Brak możliwości oddania krwi mogą mieć osoby uzależnione od alkoholu, spożywające narkotyki, a także uprawiające seks w celach zarobkowych z wieloma partnerami. 

Co zrobić dzień przed oddaniem krwi?

  • Przede wszystkim wypocząć i się wyspać. 
  • Należy unikać dużego wysiłku fizycznego
  • Zjeść lekkie śniadanie i wypić dużo wody

Ważne! Mężczyźni krew mogą oddawać sześć razy w roku, zaś kobiety - cztery razy w roku. 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę