Menu


Imigranci mogą mieć problemy z otrzymaniem „statusu osoby osiedlonej”?

Imigranci mogą mieć problemy z otrzymaniem „statusu osoby osiedlonej”? shutterstock

Problem z uzyskaniem statusu osoby osiedlonej mogą mieć imigranci z Europy Wschodniej, w tym Polacy, Rumuni oraz Bułgarzy.

Aby otrzymać status osoby osiedlonej trzeba przedstawić odpowiednie dokumenty, potwierdzające dłuższy pobyt na terenie Wielkiej Brytanii. Problem z tym mogą mieć, m.in. Polacy, mimo że mieszkają legalnie.

Wynika to faktu, że wielu polskich imigrantów swoją karierę na Wyspach rozpoczynało od tzw. szarej strefy, czyli zatrudniali się jako budowlańcy, hydraulicy, osoby sprzątające lub na tzw. zmywaku. East European Resource Centre w Londynie uważa, że wielu imigrantów nie jest przez to w stanie wykazać, jak długo przebywają na terenie Zjednoczonego Królestwa. 

- Home Office informuje ludzi odnośnie statusu osoby osiedlonej na Facebooku, YouTube oraz Spotify. Jednak nie jest to właściwa droga do tego, aby zainteresować ludzi tą kwestią. Mówimy tutaj o setkach tysięcy ludzi bezradnych. Są to ludzie, którzy mogli przybyć tutaj i rozpocząć pracę za gotówkę przez parę pierwszych miesięcy, jednak zanim zdali sobie sprawę z niekorzystnych warunków zatrudnienia, mogły minąć lata. Niektórzy z nich wynajmowali przepełnione mieszkania i nie mieli nawet kontaktu z landlordami i nie posiadają dokumentacji podatkowej z tego okresu - powiedziała Barbara Drozdowicz, dyrektor wykonawczy East European Resource Centre.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę