Menu


May: Cenimy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

May: Cenimy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii shutterstock

– Bardzo wysoko cenimy polskich obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. Chcemy, aby mogli zostać i umożliwimy im to – powiedziała Theresa May podczas polsko-brytyjskich konsultacji.

Wczoraj w Warszawie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje, w których uczestniczyli m.in. premierzy obydwu krajów.  Spotkanie dotyczyło między innymi relacji na linii Polska – Wielka Brytania po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej.

Theresa May zapewniła, że Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie stanowią ważny element brytyjskiego społeczeństwa, a zapytana o status brytyjskiej Polonii po Brexicie zaznaczyła, że ta kwestia jest jednym z priorytetów negocjacji oraz że proces ubiegania się o tzw. "settled status" zostanie uproszczony. Brytyjska premier powiedziała również, że Wielka Brytania i Polska chcą jeszcze bliżej niż dotychczas ze sobą współpracować, by zapewnić obu narodom w najbliższych latach dobrobyt. - Polska ma wielkie znaczenie dla Wielkiej Brytanii. Jestem przekonana, że Brexit nie osłabi naszych stosunków z Polską, ale raczej posłuży jako katalizator do ich wzmocnienia - powiedziała May.

– Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje. Zjednoczone Królestwo będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej i polityki zagranicznej – powiedział premier Morawiecki.

May zapytana o to, czy uruchomienie przez UE artykułu 7.1 wobec Polski wpłynie na polsko – brytyjskie relacje powiedziała, że „kwestie konstytucyjne są i powinny być kwestią wewnętrzną dla krajów, których dotyczą.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę