Menu


Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

  • Napisane przez  goniec.com
  • 1 komentarz
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy shutterstock

4 grudnia weszły zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Osoby aspirujące do bycia kierowcą będą musiały bezpiecznie korzystać z nawigacji satelitarnej, a długość niezależnej jazdy będzie podwojona. Znikną też niektóre manewry i zostaną zastąpione innymi.

Zmiany w egzaminach zostały zapowiedziane już w kwietniu. Minister Transportu, Andrew Jones zapowiedział wówczas, że wprowadzenie zmian przyczyni się do redukcji wypadków na drogach i ratowania życia. – Drogi w UK są jednymi z najbezpieczniejszych na świecie, ale ciągle szukamy sposobów, aby je jeszcze ulepszyć – zapowiedział ówczesny minister.

Od wczoraj w egzaminach nastąpiły cztery duże zmiany:

1) Korzystanie z nawigacji

Egzaminatorzy będą sprawdzać, że kursanci potrafią podczas jazdy korzystać z nawigacji oraz jechać zgodnie z przekazywanymi przez nią wskazówkami. Nie będzie można jednak przyjść ze swoim urządzeniem, a trzeba będzie korzystać z tego, które przyniesie egzaminator – będzie to model TomTom Start 52.

2) Wydłużenie czasu jazdy samodzielnej 

Czasu jazdy samodzielnej tzw. independent driving  został wydłużony do 20 minut. Do tej pory jazda ta trwała 10 minut.

3) Nowe manewry

Zmiany będą dotyczyły też niektórych manewrów. Zawracanie na zakręcie zostanie zastąpione bardziej praktycznym parkowaniem w zatoczce. Nie będzie też sprawdzana umiejętność zawracania na trzy. Kandydaci na kierowców będą za to egzaminowani z parkowania, bezpiecznego włączania się do ruchu, zatrzymywania i wycofywania , wyjazdu z parkingu oraz zatrzymywania się po prawej stronie drogi – informuje Mirror.

4) „Show me, tell me”

Na początku egzaminu kursant usłyszy pytanie dotyczące bezpiecznej jazdy („Tell me”), np. „Powiedz jak sprawdzić, czy hamulce działają przed rozpoczęciem podróży”, a już w trakcie jazdy zostanie poproszony o zademonstrowanie praktycznej umiejętności („Show me”), np. włączanie wycieraczek, włączanie podgrzewania tylnej szyby.  

Nie zmieni się liczba błędów, które można popełnić podczas jazdy – nie można ich zrobić więcej niż 15. Opłata za egzamin również pozostanie taka sama.

1 komentarz

  • Sebek
    Sebek środa, 06, grudzień 2017 13:40 Link do komentarza

    TomTom Start 52 to bardzo dobry wybór, używam więc wiem co mówię, urządzenie jeszcze mnie nie zawiodło.Taksówkarze też powinni korzystać z tomtoma, żeby jeździć najkrótszymi trasami...

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę