Menu


Rząd przedstawił szczegóły nowego systemu dla imigrantów

Rząd przedstawił szczegóły nowego systemu dla imigrantów Shutterstock

Brytyjski rząd przedstawił szczegóły dotyczące procesu uzyskiwania statusu „osoby osiedlonej”. Jego zdobycie będzie konieczne, by móc pozostać w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Pięciostronicowy dokument, który został przekazany Komisji Europejskiej, zawiera szczegóły dotyczące nowego systemu imigracyjnego po Brexicie. Wynika z niego m.in., że obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mieć dwa lata (od daty wyjścia z Unii Europejskiej) na potwierdzenia prawa do pobytu na Wyspach.

O status „osoby osiedlonej” (settled status) będą mogły się ubiegać te osoby, które do momentu daty granicznej (29 marca 2019 roku) pracowały lub studiowały na Wyspach przez co najmniej pięć lat. Unijni imigranci, którzy przebywają na Wyspach krócej niż 5 lat, otrzymają najpierw status tymczasowy, dzięki któremu będą mogli później ubiegać się o settled status. 

Rząd zapowiedział również, że nowa procedura ubiegania się o prawo do stałego pobytu zostanie znacznie uproszczona, a koszt jej uzyskania nie będzie wynosił więcej niż wyrobienie paszportu, czyli ok. 70 funtów. 

Unijni obywatele, którzy już posiadają stałą rezydenturę, nie będą musieli składać wniosku od nowa, a jedynie zostaną zobowiązani do dostarczenia aktualnego zdjęcia oraz potwierdzenia adresu. Z odmową przyznania statusu „osoby osiedlonej” muszą liczyć się imigranci z wyrokami karnymi lub nieprzestrzegający prawa.

 

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę