Menu


Prawa kobiet w ciąży na Wyspach

Prawa kobiet w ciąży na Wyspach Shutterstock

System panujący w UK odbiega od polskich zwyczajów i zapisów prawnych. Prawo oraz warunki do zasiłku i urlopu macierzyńskiego mogą zaskakiwać.

Rozróżnić można dwa rodzaje wsparcia finansowego: Statutory Maternity Pay (SMP) oraz Maternity Allowance (MA). Ten pierwszy jest ustawowym zasiłkiem macierzyńskim, który otrzymuje się od pracodawcy po spełnieniu kilku kryteriów. Aby dostać zasiłek, trzeba zarabiać min. 112 funtów tygodniowo, dostarczyć powiadomienie i dowód, że jest się w ciąży oraz pracować u jednego pracodawcy min. 26 tygodni bez przerwy do końca 15 tygodnia przed planowanym rozwiązaniem.

Przez okres pierwszych 6 tygodni świeżo upieczona mama otrzyma 90 proc. jej tygodniowego wynagrodzenia, zaś przez 33 tygodnie - £139,58 tygodniowo lub 90 proc. zarobków brutto. Zależne jest od tego, która kwota jest niższa, ale także od umowy zawartej z pracodawcą. To tam mogą być określone inne warunki przejścia na urlop, może się nawet okazać, że szef będzie wypłacał większą kwotę niż przewiduje to prawo. 

Prawa w pracy

Kiedy iść na urlop? Według prawa, ciężarna kobieta zwolniona jest z obowiązków zawodowych dopiero 11 tygodni przed planowanym porodem. Wcześniej będzie trudno uzyskać zwolnienie lekarskie, szczególnie gdy nie ma zagrożenia ciąży. Do tego czasu przyszła mama musi stawiać się w pracy i wykonywać swoje zadania.

Jednak w takiej sytuacji, pracodawca zobowiązany jest skrócić godziny pracy, zmienić grafik, by kobieta mogła odbyć niezbędne badania (z ang. antenatal care) oraz zniwelować ryzyko pracy w trudnych warunkach, gdy takowe występują (z ang. risk assessments). Podobnie jak w Polsce – zleceniodawca nie ma prawa zwolnić kobiety ze względu na to, że jest w ciąży. Jednak, gdy to się stanie, kobieta może ubiegać się u pracodawcy o uzyskanie alternatywnego stanowiska. 

Poród nie taki straszny

Wspomnieć należy również o sposobie opieki medycznej ciężarnej kobiety, który różni się od tego, znanego nam w Polsce. Przede wszystkim, ciążę prowadzi położona, która zaraz po pierwszej wizycie u lekarza przejmuje pacjentkę wraz z dokumentami. Co ciekawe, podczas takiego spotkania z doktorem, kobieta nie dowie się o faktycznym stanie błogosławieństwa, a jedynie zostanie zapytana, czy ciąża była planowana oraz pozna przybliżoną datę rozwiązania.

Wszystkimi innymi badaniami oraz opieką nad kobietą zajmuje się położna. Przebieg porodu wygląda podobnie jak w Polsce, jednak w UK nie wykonuje się lewatywy, która przez Anglików uznawana jest za metodę nieuzasadnioną medycznie. Dalsze działania są podobne do tych polskich, można również skorzystać z wyboru miejsca porodu. Co więcej, kobieta w Wielkiej Brytanii tworzy swoje birth plan, w którym zaznacza i zapisuje swoją wizję porodu oraz prośby i informacje, które chce uzyskać od lekarzy i położnej. Posiadanie takiego notatnika ma na celu uspokojenie młodej mamy i danie jej poczucia bezpieczeństwa, jednak zawarte prośby muszą być realne, by mogły zostać spełnione.

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę