Menu


UK: Wyższe kary za prędkość

  • Napisane przez  Goniec.com
  • 1 komentarz
UK: Wyższe kary za prędkość Shutterstock

24 kwietnia wejdą w życie przepisy dotyczące wyższych kar dla kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość. Obecnie mandaty za przekroczenie prędkości wiążą się z grzywną wynoszącą co najmniej 100 proc. tygodniowych dochodów. Po zmianach to minimum będzie wynosić nawet 175 proc. 

Zmieni się nieco kwalifikacja wykroczeń, łatwiej będzie zostać zakwalifikowanym do wykroczeń wyższej kategorii. Kwalifikacja odpowiednio do kategorii A, B lub C wiązać się będzie z grzywną wynoszącą minimum 50 proc., 100 proc. lub 175 proc. tygodniowych zarobków. Maksymalne kary wyniosą 1000 funtów na drogach lokalnych i 2500 funtów na drogach szybkiego ruchu.

Możliwość pozbawienia kierowcy uprawnień do prowadzenia pojazdów jest kolejną zmianą. Za duże przekroczenia prędkości prawo jazdy ma być odbierane na maksymalnie 56 dni. Punkty karne będą przyznawane następująco:

  • przekroczenie prędkości od 1 do 10 mil na godzinę - 3 punkty karne
  • przekroczenie prędkości od 11 do 20 mil na godzinę - od 4 do 6 punktów karnych
  • przekroczenie prędkości o ponad 20 mil na godzinę - 6 punktów karnych

Dodatkowym czynnikiem mającym zachęcić kierowców do zdjęcia nogi z gazu jest zmniejszenie swobody doboru kary przez sędziów magistrackich. Będą musieli oni stosować się do wytycznych powodujących nakładanie wysokich kar w większości przypadków, a nie, jak do tej pory, uznaniowo. Możliwość zrezygnowania z wymierzenia surowej kary wiązać się będzie jedynie z przypadkami, gdy naruszałoby to sprawiedliwość (na przykład w sytuacji działania w stanie wyższej konieczności, dla ratowania życia lub zdrowia).

Zestawienie pokazuje prędkość dopuszczalną oraz prędkość powodującą nałożenie kar z najwyższej kategorii:
20m/h (limit prędkości) / ponad 40m/h (prędkość kwalifikująca do najwyższej kary)
30 m/h / ponad 50 m/h
40 m/h / ponad 65 m/h
50 m/h / 76-85 m/h
60 m/h / ponad 90 m/h
70 m/h / ponad 100 m/h

Źródło: Anglia.today

 

 

1 komentarz

  • Patryk Leeds
    Patryk Leeds piątek, 21, kwiecień 2017 12:16 Link do komentarza

    Na motorway utrzymuje ok 85mph , nawet przy kamerach, i jak na razie ani jednego mandatu. No, ale moze teraz to sie zmieni...

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę