Menu


Ulgi podatkowe w Wielkiej Brytanii

Ulgi podatkowe w Wielkiej Brytanii

Wielu z nas doskonale zna podstawową kwotę wolną od podatku dochodowego „personal allowance”, ale bardzo często nie jesteśmy świadomi innych ulg, które mogą nam przysługiwać.

Wspomniana wyżej ulga dotyczy każdego podatnika w Wielkiej Brytanii. W tym roku podatkowym (2018/2019) kwota ta wynosi £11850.

Przy okazji tej kwoty warto wspomnieć też o „marriage allowance”. Ulga ta pozwala, aby jeden z małżonków przekazał część swojej „personal allowance” drugiemu. Ważne jednak, aby przekazujący nie był zatrudniony lub generował dochody niższe niż £11850. Również musimy pamiętać o tym, aby zarobki przyjmującego mieściły się w pierwszym progu podatkowym tj. pomiędzy £11851 a £46350 rocznie. Kwota wola jaką przekazuje się temu z małżonków, który zarabia więcej to £1190 i pozwala ona zaoszczędzić dodatkowe £238 w ciągu roku.

Istnieje również pewien limit, do którego nie płacimy składki National Insurance Class 1 (zatrudnienie). Limit ten przy miesięcznym rozliczaniu pensji wynosi £702 i jeżeli nasza pensja nie przekracza tej kwoty to nie zapłacimy żadnej składki. Jak widać limit ten jest dość niski i ma on większe znacznie dla np. dyrektorów spółek Ltd, którzy działają biznesowo w Wielkiej Brytanii, ale prywatnie mieszkają np. w Polsce.

Jeżeli już mówimy o spółkach Ltd to warto również wspomnieć o udziałowcach takich spółek, którzy mogą raz do roku otrzymać ze spółki dywidendę (jeżeli spółka wygenerowała zysk). Udziałowiec, który jest tutaj rezydentem może liczyć na £2000 kwoty wolnej od opodatkowania dywidendy.

Dla osób inwestujących swój kapitał istnieje z kolei kwota wolna od zysków kapitałowych. Jej wysokość jest bardzo podobna do „personal allowance” i wynosi ona £11700. W praktyce oznacza to, że jeżeli kupiliśmy coś taniej a następnie sprzedaliśmy z zyskiem to podatek Capital Gains zapłacimy dopiero, gdy na inwestycjach zarobimy więcej niż £11700 w ciągu roku.

Bardzo ciekawa możliwość pojawiła się w 2017 roku, gdzie rząd wprowadził dodatkowe ulgi dla osób dorabiających sobie w handlu lub podnajmie nieruchomości. Jeżeli generujemy dodatkowe dochody w któryś z tych sposobów to do £1000 dochodu nie płacimy żadnego podatku i składki. Może to być ciekawe dla tych osób, które np. okazjonalnie podnajmują pokoje (np. AirBnB) lub handlują (eBay, Amazon, etsy).

Dla tych z nas, którzy skupiają się na oszczędzaniu koniecznie trzeba też wspomnieć o możliwości jaką zyskaliśmy od 2016 roku. HMRC przedstawiło dodatkową ulgę „personal savings allowance” która w praktyce oznacza, że możemy na koncie oszczędnościowym zarobić do £1000 z odsetek i nie będą one opodatkowane. Musimy jednak pamiętać, że kwota ta jest różna w zależności od tego na jakim progu podatkowym są nasze dochodu. Osoby z zarobkami w „basic rate” (do £46350) otrzymały pełną kwotę £1000, ale już osoby na „higher rate” (do £150000) mają do dyspozycji £500. Jeżeli zarobki mamy na najwyższym progu to nie otrzymujemy takiej kwoty wolnej w ogóle. 

Cezary Kubicki, Gold Eagle Finance LTD

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę