Menu


Odwołany lot? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie

Odwołany lot? Sprawdź, czy należy ci się odszkodowanie Shutterstock

Impreza turystyczna, podróż służbowa, wizyta u rodziny? Bez względu na cel podróży, zawsze chcemy dotrzeć na miejsce na czas. Decydujemy się na podróż samolotem gdyż jest to wygodny, szybki i coraz tańszy środek transportu. Co zrobić, gdy przewoźnik nie wywiązuje się z umowy przewozu?

Jako jedyna firma posiadająca wsparcie UE, zajmujemy się odzyskiwaniem odszkodowań od przewoźników w formie gotówkowej, nie voucherów. Jeśli więc w ciągu ostatnich 6 lat twój samolot odwołany, opóźniony o 3 godziny, bądź odmówiono ci wstępu na pokład samolotu, złóż roszczenie. Na podstawie przepisów Unii Europejskiej pasażerowie są uprawnieni do odszkodowania w wysokości od €250 do €600, wysokość zależna jest od długości lotu.

Rekompensata należna jest w przypadku lotów rejsowych, czarterowych oraz tych, obsługiwanych przez tanie linie lotnicze.

Dodatkowo podróżujący uprawnieni są do bezpłatnej opieki (napoje, posiłki). W przypadku całonocnych opóźnień pasażerom przysługuje także zakwaterowanie oraz transport z i na lotnisko.

Mimo regulacji prawnych, przewoźnicy niechętnie wypłacają pasażerom odszkodowania i stosują wiele praktyk, dzięki którym starają się uniknąć odpowiedzialności, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszej, polskiej firmy Flyandi. Na przestrzeni lat odzyskaliśmy odszkodowania dla setek tysięcy pasażerów.

Justyna Kołosowska, ekspert ds. odszkodowań lotniczych w firmie FLY&I

(art. sponsorowany)

Skomentuj


Skomentuj artykuł za pomocą konta Facebook
Skomentuj artykuł bezpośrednio
Powrót na górę